Jak powstała hafciarka komputerowa?

Niezwykła forma rzemiosła

Wyjątkową formą zdobienia tkanin, która znana jest od wieków jest haft. Polega ona na wyszywaniu nicią zaprojektowanych wcześniej wzorów na materiale za pomocą igły. Wykonywany wzór można wzbogacić o koraliki czy cekiny. W dzisiejszych czasach ta forma zdobnictwa nie jest przeznaczona jedynie do tworzenia fantazyjnych wzorów na ubraniach, serwetkach czy sztandarach. Sprawdza się również przy wykonywaniu na odzieży napisów o charakterze reklamowym czy nanoszeniu logo firmy.

Pierwsza hafciarka manualna

Dotychczas wyszywanie wzorów na tkaninach było wykonywane ręcznie, za pomocą krosienek czy tamborków, na których naciągało się materiał. W XIX wieku, kiedy miała miejsce rewolucja przemysłowa poszukiwano rozwiązań, dzięki którym prace ręczne mogły zostać zastąpione przez maszyny.

W 1828 roku Josue Heilmann stworzył urządzenie do wyszywania haftu, które z powodzeniem zastępowało pracę czterech par rąk. Wyszywanie odbywało się na wzór projektu narysowanego na kartce, który odczytywał pantograf, równocześnie przesuwając tkaninę. Do korzystania z tego urządzenia potrzebny był pracownik, który obsługiwał pantograf jedną ręką, a napędzał igłę drugą. Był to pierwszy krok na drodze do stworzenia hafciarki komputerowej.

Skomputeryzowane wprowadzanie wzoru

Na przestrzeni kolejnych lat kilku wynalazców udoskonalało projekt. W 1898 roku nastąpił kolejny przełom – Joseph Arnold Grobli zautomatyzował wprowadzanie wzoru za pomocą kart perforowanych. To z nich urządzenie odczytywało schemat ornamentu, a w późniejszym czasie zostało dodatkowo wyposażone w napęd zasilany prądem.

W dalszych dekadach ulepszano wynalazek, aż w latach 80 XX wieku pojawiły się komputery. Wtedy firma MELCO stworzyła maszynę wykorzystującą nową technologię, a była nią rewolucyjna hafciarka komputerowa. Pracowała na pojedynczej głowicy haftującej – z użyciem czytnika kart perforowanych odczytywała wzór wybity dziurkami na specjalnej taśmie, a komputer poruszał tkaniną znajdującą się pod głowicą.

Dalsza digitalizacja hafciarek komputerowych

Kilka lat później na rynek wkroczyła firma WILCOM, która zaprojektowała program komputerowy służący do projektowania wzorów. Jednym z jego cech była możliwość udzielenia dostępu kilku osobom do modyfikacji jednego projektu, co znacznie usprawniało pracę na halach produkcyjnych. Technologia prężnie się rozwija, więc w dzisiejszych czasach możemy korzystać ze znacznie mniejszych, a bardziej zaawansowanych urządzeń. Do ich zalet należy to, że nanoszą dowolnie modyfikowany wzór w krótkim czasie.